در حاشیه ی انتشار فیلم شب یلدای استاد شجریان

ساخت وبلاگ
چکیده : تاریخ:۱۳۹۶/۱۰/۰۱ 781 مشاهده دیشب در گرماگرم شب یلدا، پس از ماهها انتظار عکسی جدید از استا... با عنوان : در حاشیه ی انتشار فیلم شب یلدای استاد شجریان بخوانید :
در حاشیه ی انتشار فیلم شب یلدای استاد شجریان

دیشب در گرماگرم شب یلدا، پس از ماهها انتظار عکسی جدید از دوستداران این استاد موسیقی و آواز را به شعف کشاند. اما صبح امروز اول دی ماه فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که روایت دیگری از این شب و بیماری استاد را روایت می کرد؛ فیلم شب یلدای استاد شجریان !

او در حلقه ی خانوادگی شنونده ی  همان غزل حافظ بود اما آن قدر رمق نداشت که چیزی بگوید و…. فیلم شب یلدای استاد شجریان بیش از آنکه شوقی بیافریند غم انگیز بود، نه از آن جهت که بیماری استاد را به رخ می کشید بلکه به آن جهت که بحران اخلاق در جامعه ی امروز و فضای مجازی را به ما گوشزد می کند. ماجرا خیلی پیچیده نیست شخصی که در حلقه ی خانوادگی استاد در شب یلدا حضور داشته فیلم کوتاه فا ل حافظ یا غزلخوانی شب چله را که در حضور استاد خوانده شده را ضبط و برای کسی دیگر ارسال می کند و این فیلم در اندک زمانی در جامعه منتشر می شود. برخی خوشحال و برخی غمگین می شوند .

درخواست رایان شجریان

برخی حتی خانواده استاد را برای انتشار این فیلم و عکسهای مشابه در زمان بیماری استاد شماتت می کنند، رایان شجریان فرزند استاد هم در یک پیام کوتاه که در شبکه های اجتماعی در فضای مجازی منتشر شده است از همگان درخواست می کند که این فیلم را پاک کنند چون یک فیلم خانوادگی است.

درخواست رایان شجریان درباره فیلم شب یلدای استاد شجریاندرخواست رایان شجریان از مردم درباره فیلم شب یلدای استاد شجریان

 بحران اخلاق در فضای مجازی پدیده ی نویافته ای نیست و در ماههای اخیر بارها و بارها از سوی کارشناسان علوم ارتباطات و جامعه شناسان  به آن اشاره کرده اند و مسؤلان هم نسبت به سوء استفاده از این فضا هشدار داده اند .

چندی پیش یکی از دوستان قدیمی از دیدار خصوصی با استاد شجریان در باغ  هشتگرد برایم روایت می کرد . گفتم عکسی نگرفتید گفت همسر ارجمند استاد اجازه ندادند و محترمانه درخواست کردند اجازه دهید شجریان با همان تصویر شورانگیز در ذهنهای مخاطبان بماند. همین توضیح کافی بود تا اشتیاق خویش را برای دیدن عکس جدید استاد مهار کنم و به همان یکی دو عکس منتشره در صفحات اینستاگرام همایون و آریان عزیز اکتفا کنم.

 اگرچه شخصاً معتقدم، پیری و بیماری هیچ چیز بدی نیست و همه ی آنها جلوه ای از خواست و اراده ی خداوند و زندگانی طبیعی بشرند ؛ اما به خانواده استاد شجریان حق می دهیم که نخواهند دوربینهای کنجکاو  که در میان آن خیر و شر قابل تمییز نیستند به حریم خصوصیشان وارد شود.

به تصمیم خانواده ی محترم شجریان احترام بگذاریم و اجازه دهیم آنگونه که شایسته ی شأن استاد است در افکار عمومی نقش ببندد.

...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : پنجشنبه 7 دی 1396 ساعت: 2:27